Petek temizliği

Petek temizliği nasıl yapılmalıdır Evlerinizde suyunuzun ve evinizin ısınması için tercih ettiğiniz, doğalgaz ile çalışan kombilerinizin etkili ve iyi bir ısınma sağlayabilmesi için en önemli noktalardan biri de kombi peteklerinin sorunsuz bir sirkülasyona sahip olmasıdır. Aksi halde başta kombiniz olmak üzere birçok noktada problem meydana gelecektir. Bu problemlerden başlıcası ise doğalgaz faturalarınız olacaktır. Kış aylarında kombinizi çok yakıyor ancak bir türlü tam anlamı ile ısınamıyor ve yüksek faturalar ile karşı karşıya kalıyorsanız bunun iki türlü sebebi olabilmektedir. İlk olarak evinize izolasyonsuz ise kış aylarında kombi ile ısınmanız çok zordur. Ancak izolasyonunuz olduğu halde ısınmıyorsanız peteklerinizde problem meydana gelmiş demektir. Kombi petek tıkanması problemini nasıl anlayabileceğinizi anlatacağımız bu yazımızda petek temizliği nasıl yapılır konusuna da ayrıntılı bir şekilde değinecek, petek temizliği ve bakımı işlemini nasıl yaptığımızdan bahsedeceğiz.

Kombi Peteklerinin Tıkanmış Olduğunun En Belirgin Göstergeleri

Kombi peteklerinizin tıkanması ilk etapta peteklerin normalinden daha az ısınması şeklimde ortaya çıkar. Eğer son 3 yıldır hiçbir şekilde yıkama işlemi gerçekleştirilmemiş se petek bakımı yapılmamış ise belirtiler yavaş yavaş kendini gösterecektir. Problemlerin ilk etapta kombide sık sık arızalanmalar şeklinde meydana gelebilmesi olasıdır. Bu yüzden doğrudan kombinizin eskidiğini düşünmek ve değiştirme işlemlerine girişmek yerini kombi tesisatı yıkama işlemini tercih etmeniz tavsiye edilmektedir. Kombi peteği tıkanıklığının ileri boyutlarında, alt kısımlarda sıcaklık daha yüksek iken üst kısımlar neredeyse buz gibi olacaktır. Petekte homojen olmayan ısınmalar görülecektir. Kombi borularının tıkanması durumunda ise farklı odalarda konumlanmış olan petekler arasında farklı sıcaklık dereceleri görülecektir. Özellikle son peteğin hiç ısınmaması dolayısıyla da bu peteğin bulunduğu odanın buz gibi olması söz konusu olacaktır. Tüm bunlar peteklerin tıkanmasının belirtileridir. Ancak elbette petek bakımınızı yaptırmak için bu belirtilere ihtiyaç duymamanız gerekmektedir. Bakım işlemleri tüm tesisat sistemleri için periyodik olarak uygulanması gereken işlemlerdir.

Kombilerde petek tıkanmasının nedenleri aslında çok doğal nedenlerdir. Peteklerin iç kısımları kış aylarında sürekli yüksek sıcaklık derecelerindeki su ile doludur. Yüksek sıcaklık derecelerinde hiçbir canlının barınamayacağını düşünüyor olsanız da bu derecelerde dahi yaşamlarını aktif bir şekilde sürdürebilen termofil bakteriler bulunmaktadır. Bu bakterilerin oluşturmuş olduğu atıklar ve aynı zamanda peteklerin metal kısımlarına verdikleri zarar sebebiyle, dökülen küçük küf partikülleri, şu ile birleşip bir çamur haline gelerek peteklerin tıkanmasına sebebiyet vermektedir.

Petek Tıkanmasının Nedenleri; Oksijen

Petek tıkanması neden olur sorusunun bir diğer yanıtı ise oksijende yatmaktadır. Oksijen metal ile birleştiğinde oksitlenmeye yani küflenme korozyon karışımı bir olaya sebebiyet verir. Bu durumda yine dökülen bu partiküller suya karıştığında devir daim sırasında gerek peteklerde gerekse borularda tıkanma yapacaktır. Kombi borularının iç yüzeylerinin plastik olması çok daha kullanışlı bir seçecektir. Bu yüzden tesisatınız ilk döşenirken bu konuları ayrıntılı düşünüp, hangi malzemelerin ve hangi sistemlerin kombinizin ve tesisatınızın ömrünü daha uzun kılacağı konusunda doğru kararlar vermeniz gerekmektedir.

Kombi Peteklerinizi Kendi Başınıza Yıkamanın Sakıncaları

Kombi petek temizleme işlemi, sanılan kadar zor olmayıp aynı zamanda bu işlemi kendi başına yapan kombi kullanıcılarının düşündüğü kadar basit bir işlem de değildir. Öncelikle kombi peteklerinin sökümü temizleme konusunda bir işe yaramamaktadır. Peteklerin iç kısımlarında etkili ve antibakteriyel bir temizlik şarttır. Aksi halde işlem kısa sürede etkisiz olacaktır. Bunun yanında petekleri sökmek, profesyonel olmayan bir yaklaşımın uygulaması olduğundan peteklerden kaçaklar ve su sızıntıları meydana gelebilecektir. Bu da tesisatınızın onarılması anlamına gelmektedir. Yeni bir onarım işlemi için masraf etmemek adına kombi tesisatı bakımınızı tek bir seferde çok daha temiz ve pratik bir uygulama ile yaptırarak daha ucuz bir maliyete tesisatınızı güvence altına alabilmeniz mümkün olacaktır.